Jackpot och megasvårt!
Vilken omgång vi har att se fram emot denna lördag! 5 miljoner i jackpot och en galet svår runda att sätta tänderna i. Detta bäddar för hög utdelning för den som lyckas lösa dagens gåta. Totaloddset för enklaste vägen, det vill säga om vi spikar av samtliga 13 favoriter så får vi ihop ett odds norr om 40.000. Idag är verkligen en bra runda att gå ihop ett gäng och spela tillsammans för att få ihop ett slagkraftigt system, detta erbjuder vi inne i vårt ombud hos Svenska Spel.
Dagens spelförslag byggs som vanligt via reducering.se och idag använder vi oss av samma ram som "Miljongängets Jackpot U" inne i ombudet. Två spikar, fyra halvor och resten helgarderat. Reducering.se är marknadens vassaste reduceringsvertyg och har flertalet fina funktioner som tar ditt pool-spelande till en helt ny nivå. Självklart gratis att använda/skapa konto, testa!
Spika
Två till antalet idag och även om det alltid gör det så handlar det verkligen bara om att överleva idag. Får vi 13 rätt idag så kommer det med största sannolikhet ge bra betalt. Vi letar således efter större favoriter att ringa in och idag finns det som bekant knappt några sådana. Norrköping är en och även om det bär emot att spika av ett sådant fult tecken så har vi kommit fram att det är en vettig start på bygget för att totaloddset inte ska skena iväg allt för mycket redan från start. Norrköping är och kommer förbli groteskt överstreckat men ibland måste man bita i det sura äpplet för att kunna få ihop en rimlig helhet.
Nästa spik landar på Birmingham i EFL Cup borta mot Swansea. Ganska korrekt streckad favorit i nuläget men återstår att se vart den tar vägen. Förhoppningsvis får den ligga kvar på rimliga nivåer och att svenska folket fortsätter strecka på andra lag i samma fack som de hittills har gjort. Byggets två första spadtag är gjorda, nu fortsätter vi.
Halvgarderingar
Fleetwood-Chesterfield x2
Dundee FC-Aberdeen 1x
ST. Mirren-ST Johnstone x2
Preston-Huddersfield x2
Inte särskilt svårt att plocka bort överstreckade favoriter idag direkt, det finns en uppsjö att välja mellan. Även om det först och främst handlar om att överleva idag så måste aktiva val mot spelvärde att göras. Tungt streckade lag som ST. Mirren och Preston åker bort illa kvickt. Inte allt för stora vinstchanser men samtidigt väldigt hårt streckade. x2 Chesterfield och 1x Dundee är två mer defensiva val men vi får fortsatt bra utväxling och jobbar bort en hel del motståndare trots en lägre risk.
Reduceringar
Blåa utgångar placeras på Mjällby, Barnsley och Oxford med kravet att exakt två av dessa ska vinna. Vi har en väldigt stor ram som behöver bantas ner och det gör vi på ett effektivt sätt med exaktreduceringar.
Röda utgångar placeras på hårt streckade favoriter som IK Start, Bristol Rovers, Blackburn och Grimsby med kravet att max två av dessa får vinna. Detta höjer så klart golvet i vårt bygge.
Gröna utgångar placeras på attraktiva tecken som Dundee FC, St Johnstone och Chesterfield med kravet att minst två av dessa ska vinna.
Färdigt spelförslag för 3456 (90% reduceringsgrad)
Stort lycka till ni som är med idag, det kommer behövas!
