
Speltips 18 juli: Frankrike - England
Svaga senast mot Spanien
Frankrike har återigen visat varför de tillhör världens bästa landslag. Trots en tung semifinal har Didier Deschamps lag sett starkt ut under turneringen och fortsatt skapa många målchanser. Med Kylian Mbappé i spetsen finns ett ständigt djupledshot, medan Ousmane Dembélé och Michael Olise bidrar med fart, en-mot-en-kvalitet och ett högt tempo i anfallsspelet. Adrien Rabiot och Aurélien Tchouaméni fyller dessutom på från mittfältet, vilket gör att Frankrike ofta kommer till avslut från flera olika ytor. I en bronsmatch finns sällan samma taktiska försiktighet som i en final, och Frankrike lär vilja avsluta mästerskapet med en offensiv prestation.
Deschamps gör sin sista landskamp här för Frankrike och han vill givetvis säkra ett brons. Det kommer nog bli en och annan ändring i startelvan och vi kanske får se Cherki från start, det vore kul.

Tufft mot Argentina
England kommer till bronsmatchen med revanschlust efter den snöpliga semifinalförlusten och lär inte ha några problem med motivationen. Gareth Southgates lag har vuxit in i turneringen och visat att de kan skapa chanser mot motstånd av absolut högsta klass. Med Harry Kane som nav i offensiven, Jude Bellingham som motorn på mittfältet och Bukayo Saka (som troligtvis startar här) som ständigt utmanar en mot en finns kvalitet på i stort sett varje offensiv position.
Samtidigt finns det tydliga frågetecken i defensiven. Flera viktiga försvarsspelare saknas, vilket påverkar balansen i laget. När ordinarie defensiva pjäser är borta blir backlinjen mindre samspelt och mittfältet tvingas sjunka djupare för att täcka ytor. Det leder ofta till fler omställningar och fler öppna lägen åt båda håll.
Kvällens speltips
Det här är en lina som känns väldigt intressant. Båda lagen kommer från semifinalförluster och vill avsluta turneringen med en medalj, vilket gör att motivationen att vinna fortfarande är hög. Samtidigt saknas flera defensiva pjäser, något som riskerar att göra matchbilden betydligt öppnare än normalt. Frankrike kommer att attackera med sin snabbhet i omställningarna, medan England har tillräckligt mycket offensiv kvalitet för att skapa ett stort antal egna chanser.

Blir det dessutom ett tidigt mål väntar sannolikt en ännu öppnare match där båda lagen fortsätter trycka fram folk. Med två lag som gärna spelar framåtlutat, offensiva stjärnor på planen och defensiva avbräck på båda sidor finns goda förutsättningar för en hög chansproduktion. Därför blir spelet över 25,5 avslut, en lina som kommer täckas enligt mig.
