Ett Stryktips igår där vi landade på några tolvor som bäst. Det svängde en hel del i oddsrörelserna närmre inpå spelstopp och det satte säkert griller i huvudet för många. Derby droppade rejält i odds och seglade fram som ett vettigt tecken, men åkte på torsk mot Watford. I match 13, Rotherham – Charlton, svängde oddsen rejält och tvåan blev mycket fin. 2-0 direkt och där var den tvåan död… Bland mycket annat.
Liverpool vann iaf, men det satt rejält hårt åt. Lika så brände de två ful ettorna vi skrev om, så förutsättningarna för att träffa var annars rätt goda. Men men, det är mycket som ska klaffa för att 13 rätt ska landas, just detta som är tjusningen med poolspelen.
Idag söndag får vi en ny chans då Europatipset ska avgöras. Vi har 4 miljoner i Jackpot och den ska vi göra allt för att få vara med och dela på… eller varför inte ta hela själv!?
Spelombudet hos Svenska Spel är laddat för fight och vi har lagt upp ett par specifika Jackpot-system.
Miljongängets Jackpot-Mix – 535 kr (8 st andelar)
Miljongängets Jackpot – U – 246 kr (16 st andelar)
Utöver detta finns fler alternativ i olika prisklasser, från 10 kr upp till 2000 kr. Välkomna!
Här nedan ska vi bygga det sistnämnda av nämnda system. Ett system som spelas med 7 hel, 4 halv och 2 spikar. Hoppas du gillar utformningen och hakar på med en eller två andelar.
Spikar
Det finns två tydligt stora favoriter på kupongen i Manchester City och Nottingham. Vi väljer att på detta system gardera bägge. En halva och en helgardering.
Spikar blir istället…
Cagliari är favorit hemma mot Lecce och streckas i nuläget på strax över 60%. Förhoppningsvis sjunker detta en bit under dagen men vi tar ändå sats och spikar laget när de är hemma på Sardinien. Här är de som starkast och när dessutom formen är fin så vågar vi. Fin form nu i januari och årets första hemmamatch. Lecce är på inget sätt dåliga men har senaste matcherna inte ställts inför någon riktigt tuff uppgift. Empoli, Genoa och Como är det som man kamperat emot. Lecces bortaspel är väl dessutom, som de flesta lagen på nedre halvan, inget att höja i skyarna.
Vi hoppas att strecken kryper under 60% och hamrar in spiken.
Osasuna är ett lag vi hoppas och tror att många väljer att antingen helgardera i mötet mot Rayo, eller faktiskt kanske till och med vaska på kupongen. I nuläget över 50% och vinstchans på strax över 40%. Här tror vi att strecken kommer att krypa under 50% när vi har kick-off och då sitter vi med en fräck spik.
Osasuna är ett i grunden bra hemmalag med denna säsongen enbart 2 torsk på 10 hemmamatcher. Nu har laget varit inne i en period med mycket bortamatcher och att kliva ut på hemmaplan hoppas vi gör susen.
När svenska folket tvekar och garderar – då spikar vi!
Med dessa två spikar, som trots att procenten nog droppar ngt förhoppningsvis, blir lite överstreckade behöver vio plocka bort en del fula tecken på våra halvor.
Halvgarderingar
En lyxgardering i form av ”lyxkryss” läggs i Ipswich – City. Vi betalar inte för hela vägen då vi ändå håller City rätt högt. Procenten är skyhöga så att fåp med krysset är ändå kul denna jackpotrunda.
I övrigt lämnar vi i tur och ordning Parma, Sociedad och St Etienne utanför lappen. Samtliga rätt klart överstreckade i sina respektive möten. Med dessa val balanserar vi på någorlunda sätt upp våra två spikar. Dessutom satt oss i en trevlig sits med flera av de andra större favoriterna garderade.
Använder vi Reducering fantastiska tjänst för att kolla hur dina rader är fördelade ser vi att ca 50% av våra rader spelas mot miljonutdelningar.
Systemramen är på 34 992 rader men reduceras sedan ner genom U-tecken. För 246 kr har du 1 av 16 andelar i detta Jackpotsystem.
Vill du på egen hand reducera detta system rekommenderar vi även här Reducering. Vi har hjälpt dig med att fylla i systemramen nedan. För din del blir det bara att komponera ihop dina reduceringar – valen är många. Färgreducering, 1-x-2-reduceringar, eller kanske sätta ut krav på minst och max antal hemmasegrar?
Tävla i Reducering-EM
Vinn fotbollsresa värd
10 000 kr
18+ | Regler & Villkor gäller | Stödinjen.se